SİLE DESIGN © 2013 Tüm Hakları ÇİZGİ MİMARLIK MÜHENDİSLİK İNŞ.TUR.SAN.ve TİC.LTD.ŞTİ. ’ ye Aittir
www.siledesign.com
Günlük Gazete
Hava Durumu
l
     Şile'yi dünyaya tanıtan en önemli kültür varlığı "Şile Bezi"dir. Şile Bezi, el tezgahlarında, pamuk ipliğinden dokunan, tamamen Şile'ye özgü bir değerdir. Şile'ye özgü otantik özelliği ona bu adın verilmesini sağlamıştır. Şile Bezi'nden çeşitli giysiler üretilmektedir. Vücut terini emme özelliğinden ötürü sağlıklı bir kıyafettir.

     Şile Bezinin Otantik Yapılışı:
Kazan içinde kaynayan suya uygun miktarda hamur atılır, iyice karıştırılarak kaynatılır. Hamur eridikten sonra çileler halinde alınana pamuk ipliği kazana atılır. İplik hamuru emene kadar karıştırma ve kaynama devam eder. Daha sonra çileler halinde çıkarılan iplik çırpılarak kuruması için ipe asılır. Kuruduktan sonra çıkrıkta makara veya bobine sarılan iplikler dokuma için hazır hale gelmiştir.

     Eni ve boyu değişebilen yöreye has tezgahlara aktı ve çözgü şeklinde gerilir. Eni tezgaha bağlı olarak değişim gösteren bezin, dilenildiği kadar uzunlukta dokuması yapılır.

     Genellikle krem ve beyaz olarak dokunan bez, istenirse kaynatma sırasında istenilen renge boyanabilir. Bu renklerle desen ve renkli dokuma yapılabilir. 20 metrelik toplar halinde pazara sunulur.

Dokunan bezler top halinde deniz suyuna bastırılıp yıkanır. Sıkılmadan kuruması için asılır. Kuruyan bezler yine top haline getirilerek pazara sunulur.

     Şile Bezi; üzerinde baskı ve el işlemeleriyle süslenerek değişik amaçlarda kullanıma sunulur. El nakışları süslemeleri, floş iplik yöreye has özellik taşıyan motiflerle süslenir. Bu motifler halk arasında değişik isimlerle anılmaktadır. Örneğin çatlak kahve, samatya, kartopu, gazi sofrası, yasemin, hanım yanağı vb.

İşlemeler; kasnağa gerilen bez üzerine floş iplikle yukarıdaki isimlerden oluşan motiflerle yapılır.

     Masa, sehpa örtüsü, erkek ve bayan gömlekleri, elbise, gecelik, sabahlık, mutfak ve yatak örtüleri şeklinde kullanılmaktadır.

     Şile Bezi rahat, hafif, ucuz, ter emici, sağlıklı doğal bir giysi olma özelliğiyle geniş kullanım alanı bulunmaktadır. Ayrıca kültürel ve sanatsal motif ve işlemelerle süsleme ve aksesuar olarak da kullanım alanı geniştir.

İlk zamanlarda keten ipliğinden yapılan Şile Bezi taleplerin artmasıyla zamanımızda pamuk ipliği ve makineyle de dokuması yapılmaktadır. Özgün bezin ipliği 20 numara kıvırcık iplikle yapılmaktadır.
ŞİLE ŞİLE BEZİ
ŞİLE FENERİ
ŞİLE TARİHİ
ŞİLE BEZİ
ŞİLE BALIKÇILIK
Şile